Ako sa v Rusku platí za hlúpe komentáre. Zarobia viac ako vy!

Autor: Jozef Šovec | 30.3.2015 o 0:20 | (upravené 31.3.2015 o 16:53) Karma článku: 11,71 | Prečítané:  9087x

Nasledujúci príspevok vychádza z informácií a poznatkov, ktoré pre Slobodnú Európu uviedol bloger Marat Burkhard, po jeho dvojmesačnom pôsobení v Internetovom výskumnom centre v Petrohrade. Jeho výpoveď je prispôsobená forme fiktívneho rozhovoru. Interview by vám malo priblížiť, ako v praxi funguje továreň názorov a ovplyvňovania, a ako jednoducho sa môžete stať jej obeťou.

Ak sa chceme dozvedieť aktuálne, dôležité a  zaujímavé informácie, obvykle sa obrátime na nejakú konkrétnu internetovú stránku, kde si ich s ľahkosťou vyhľadáme. Niekedy sa so samotným obsahom článku nevieme stotožniť, inokedy práve naopak. V oboch prípadoch však môžeme pociťovať potrebu - vyjadriť sa.

Ešte predtým, ako sa pridáme k ostatným komentátorom a svoje myšlienky sformulujeme do jedného celku, často si názory iných aj prečítame. Tie v nás môžu opäť vyvolať potrebu reakcie. Na druhej strane nás môžu aj názorovo ovplyvniť, najmä, ak komentujúci vie o čom píše a disponuje väčšou mierou vedomostí ako my. Respektíve, aspoň sa tak tvári ...

Ako môže vyzerať bežný pohovor uchádzača do IVC v Petrohrade? Aké sú základné otázky a odpovede, ktoré by vo vás mohli vyvolať reálny ne/záujem o túto prácu?

Dobrý zárobok za jednoduché komentovanie? To je všetko?

Ak si chcete po pracovnom mesiaci dovoliť viac ako priemerne zarábajúci Rus, v tom prípade je Internetové výskumné centrum v Petrohrade pre vás tým správnym miestom. Ak viete navyše dobre formulovať svoje myšlienky a nechýba vám prehľad, vaša šanca na úspech rapídne stúpa. Stačí písať o tom, čo vám prikážeme. Zarobíte približne 40 000 rubľov, čo je približne 645 eur.

Ako prebieha konkurz?

Na začiatku napíšete niekoľko vzorových textov na tému, ktorú vám uvedieme. Napríklad: vegetariánstvo. Vašou úlohou bude napísať pre a proti. Ak sa nebudete vedieť vyjadriť, alebo sa nám váš text nebude páčiť, žiaľ, neprešli ste. Ak s ním budeme naopak spokojní, pokračujete ďalej.  Už nebudete písať o všeobecných témach. Humanitárne konvoje v Donecku! Teraz budete musieť byť čo najviac konkrétny.

Je problém, ak som prozápadne orientovaný?

Samozrejme! Ak to teda neviete dobre maskovať. Určite nebudete písať vaše názory. Všetko, čo uverejníte prejde kontrolou. Logicky. Ak ste teda dostatočne šikovný a nebude vám robiť problém písať o témach s ktorými sa vnútorne nestotožňujete, ste vítaný.

Dostanem 645 eur okamžite, alebo sa k ním musím postupne prepracovať?

Nie, dostanete ich ihneď. Toto je skutočná továreň riadiaca sa istými kvótami. Za 12 hodín uverejníte 135 komentárov. Na rôznych fórach. Pracujeme neustále, 24 hodín denne. Niekedy budete pracovať počas nočnej zmeny. Mimochodom, dva dni sa pracuje, dva dni je voľno.

Ako vyzerá prostredie v ktorom budem pracovať?

K dispozícii máme modernú, štvorposchodovú budovu. Okrem komentátorov v nej pracujú aj ľudia, ktorí vytvárajú rôzne obrázky a videá. S vami (komentátorom) bude pracovať 20 ľudí.

Konkrétnejšie, čo bude náplňou mojej práce?

Vašou úlohou bude komentovanie. Každé mesto a dedina v Rusku má svoju vlastnú web stránku a svoje vlastné fórum na komentovanie. Reagujete na komentáre ľudí, alebo vytvárate úplne nové. Okrem toho, budete pracovať ako trojčlenný tím. „Zloduch“  nesúhlasí s danou správou, príspevkom a uverejní niečo, čo je v rozpore so všemocným Ruskom. Ďalší z vás, („Fotka“) sa s ním pustí do debaty v ktorej spochybní pravdivosť jeho komentára. Často pridá aj fotografiu alebo obrázok (nami vytvorený). Jeho úlohou je ešte viac potvrdiť autentickosť reakcie. Nič nenechávame na náhodu, a preto zareaguje aj tretí z vás („Odkaz“). Ten pridá odkaz podporujúci fotku. Skrátene, riadime sa postupom: Zloduch, Fotka, Odkaz... Každý komentár musí mať viac ako 200 znakov.

Takže budeme pracovať všetci traja spolu?

Áno. Nebudete sa spolu veľmi rozprávať, pretože každý jeden z vás bude dosť zaneprázdnený aj bez toho. Navyše, ak vás zaujíma, o čom práve ide váš kolega písať, pozrite sa na monitor a prečítajte si to. Zbytočne sa navzájom nevyrušujte.

Môžem tu zažiť aj nejaké zábavné momenty?

Jasné! Napríklad nedávno americký prezident Barack Obama vyhodil svoju žuvačku v Indii na zem. Našim zamestnancom sme dali za úlohu napísať 135 komentárov týkajúcich sa tejto témy. Vopred sme ich upozornili, že v tomto prípade sa vôbec nemusia vyjadrovať profesionálne. Práve naopak. Čím viac sa odviazali, tým sme boli spokojnejší. Povedali sme im, aby sa nehanbili, a aby sa nedali obmedzovať akýmikoľvek mantinelmi. Jednoducho, mali písať akokoľvek vulgárne. Podmienka bola iba jedna. Meno amerického prezidenta muselo byť spájané s vulgarizmami a nepríjemnými slovnými spojeniami. Baracka Obamu nazývali „čiernou opicou“ a nevychovanou osobou, ktorá nevie nič o kultúre a etikete správania. Perfektné. Vtedy sme boli na nich naozaj hrdí.

Už nechcem meniť mienku malého počtu ľudí, ale moja práca ma ešte stále napĺňa. Môžem písať aj na iné web stránky? Na väčšie?

Existuje aj anglické oddelenie. Tam sa ľudia zameriavajú na svetové spravodajské weby ako napríklad CNN, BBC alebo The New York Times. Ich plat je oveľa vyšší v porovnaní s vašim. Pohybuje sa okolo 65 000 rubľov, čo je až 1 000 eur. A to je iba základ. Postupne sa môže zvyšovať. Každopádne, výber na danú pozíciu prebieha inak, zložitejšie.

Čoho sa najviac obávate?

Jednoduchá otázka si žiada jednoduchú odpoveď. Novinári! Vždy, keď sa tu objavia, prepíname do režimu najvyššej pohotovosti.

Kto ste vlastne vy, a ako ste sa na svoju pozíciu dostali?

Pracovali sme tu už dlhý čas pred vami. Postupne sme sa vypracovali až na manažérov. Niektorí z nás zarobia aj 70 000 – 80 000 rubľov (1100 – 1300 eur). Iba za to, že si čítame tie vaše hlúposti a napomíname vás, ak niekde urobíte chybu.

Čo sa stane, ak urobím chybu?

Ak niečo premeškáte a reakciu nenapíšete včas, našou povinnosťou je vám strhnúť 500 rubľov (8 euro). Niekedy stačí aj úsmev navyše a vaša stolička na ktorej práve sedíte sa môže silno zachvieť. Áno, možno sa vám zdá, že pracujete pod neustálym tlakom a nikdy neviete, či v tejto práci nie ste práve posledný deň.

V tom prípade, ste všetko pochopili správne.

Otužovanie. Napíšte pre a proti ...

PS: Hovorí sa, že iba blbec počas svojho života nemení názory. Avšak, dajte si pozor, aby to nebol práve ten blbec, ktorý vám ich z času na čas zmení.

Nech žije zdravý rozum!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.


Už ste čítali?