Státisíce cudzincov čakajú na lode do Európy

Autor: Jozef Šovec | 17.4.2015 o 16:45 | (upravené 17.4.2015 o 19:38) Karma článku: 3,47 | Prečítané:  815x

Nie sú to iba Taliansko a Grécko, hlavné vstupné brány do Európy z jej južnej časti, ktoré sa musia vysporiadať s tisíckami migrantov z nepokojnej Afriky a jej okolia. Ich výrazne rastúci počet znepokojuje väčšinu členských štátov Európskej únie. Navyše, počas letných dní známych ako „lodná sezóna,“ sa môže štatistika úspešných migrantov vyšplhať na vôbec najvyššiu za uplynulé roky.

Prístup Talianov sa zmenil

Pred štyrmi rokmi bolo všetko inak. Vtedajší premiér Silvio Berlusconi, dnes jeden z najbohatších ľudí Apeninského polostrova, zastával do roku 2011 neľútostné, ale mnohými podporované pravidlo. Lode, plné migrantov blížiacich sa z Líbye k brehom Talianska, boli násilne nasmerované späť do Afriky. Súčasný premiér Matteo Renzi sa k problému postavil inak. Každému, kto sa dostane na jeho územie je poskytnutá zdravotná prehliadka a nevyhne sa ani niekoľkým novozavedeným formalitám. Okrem toho, veľkú úlohu pri výpomoci v núdzi zohráva aj operácia nazvaná Triton.

Operácia Triton

Jej vzniku predchádzala operácia Mare Nostrum. Tá vykonávala pravidelné záchranárske a pátracie akcie v Stredozemnom mori. Avšak, realizácia tohto projektu bola v porovnaní s Tritonom finančne nákladnejšia, najmä z dôvodu, že pátranie sa vykonávalo v neobmedzenejšom priestore. To bolo aj rozhodujúcim faktorom, prečo bola táto zmluva začiatkom novembra minulého roka zrušená. Triton sa sústreďuje predovšetkým na lode do vzdialenosti 30 námorných míľ – 55 kilometrov od talianskeho pobrežia. Centrum sídliace v Ríme, vysiela signály záchrany všetkým neznámym lodiam v tomto okruhu zobrazeným na radare. Iba minimum z nich na signál reaguje, a tým pádom súhlasí so záchranou. V jednom prípade bol dokonca vyslaný signál záchrany až 76 lodiam. Do jednej minúty sa na radare v hlavnom meste Talianska zobrazovalo už iba 6 z nich. Ostatné vypli vysielanie signálu potrebného na zobrazenie pozície. Každopádne, takýto postup sa týka predovšetkým modernejších lodí. Niektoré, snažiace sa úspešne preplaviť cez Stredozemné more, vyzerajú a v konečnom dôsledku aj sú veľmi jednoducho konštrukčne poskladané a v prípade väčších vĺn sú aj náchylnejšie na prevrátenie. Nehovoriac o ich niekoľkonásobne prevyšujúcej povolenej hmotnosti.  Kritici ale nesúhlasia s realizáciou podobných projektov zameraných na záchranu životov. Podľa ich slov iba zbytočne inšpirujú ostatných záujemcov v sťahovaní sa do Európy.   

Desiatky príbehov, rovnaký zámer

Dôvodov, prečo Afričania a obyvatelia Blízkeho východu vo veľkom opúšťajú svoju rodnú zem je príliš veľa. Príliš veľa pre bežného človeka. Ale pracovníkov zaoberajúcich sa žiadosťami o azyl už neprekvapí nič. Najčastejšie výhovorky a dôvody Nigérijčanov (samozrejme, nie vždy sú to výhovorky), prečo opustili svoje domovy a chcú zostať v Európe, sú najmä ich kresťanské vierovyznanie, láska kresťana a moslima, ich homosexualita alebo policajná brutalita v krajine. Mnohí z nich už dokonca precestovali niekoľko krajín v rámci Afriky, ale nikde nenašli to, čo hľadajú a čo mnohí aj v Európe nakoniec našli. Okrem uvedeného, častým dôvodom žiadosti je aj zlá politická či ekonomická situácia v domácej krajine. Mnohí z nich prichádzajú do Európy za víziou práce. Tento dôvod je však pre udelenie azylu (ak nedochádza k spojeniu s ďalšími silnejšími argumentmi) nedostatočný. Keď im to úradníci oznámia, žiadajú ich o pomoc. Chcú, aby im pomohli vymyslieť príbeh, ktorý by im dal pomyselný kľúč od Európy.

Podmienky, ktoré musia splniť

V prvom rade musia byť všetkým žiadateľom o azyl odobraté odtlačky prstov kvôli evidencii. Nie každý ale súhlasí. Najmä utečenci zo Sýrie, považovaní za vzdelanejších v porovnaní s ostatnými, radšej zovrú päste ako by si mali dať dobrovoľne odobrať potrebné vzorky. Žiadna identifikácia, žiadna evidencia. Množstvo úradníkov radšej odvráti svoj zrak, zatiaľ čo sa títo, teraz už nie oficiálni žiadatelia postupne dostávajú do severnejších miest a krajín Európy. Pretože, nie každý má rovnaké ambície. Viacero z nich uznalo, že by radšej umreli v Stredozemnom mori, ako by mali zostať žiť v rasistickom Taliansku.

V druhom rade je potrebné dostatočne obhájiť svoje dôvody žiadosti o azyl. Medzinárodné právo totiž podáva ľuďom v ohrození pomocnú ruku, ktorá sa neraz stáva ich celoživotnou nádejou pre lepší život. Veľkú šancu na úspech majú najmä neplnoletí. Dokonca, niektorí z utečencov, ktorí so žiadosťou o azyl neuspeli a boli vyhostení z Talianska späť do Afriky, sa po mesiacoch vracajú s príbehom, že sú ešte stále neplnoletí a dúfajú, že tentokrát budú úspešnejší. 

Právo žiadateľov

Každý žiadateľ o azyl má právo na potravu, prvú pomoc a poskytnutie prístrešku v prijímacom centre. Okrem toho má každý nárok aj na poskytnutie nevyhnutných individuálnych potrieb. Žiadateľ má právo aj na prácu, udelenú do deviatich mesiacov od jeho príchodu. Ak sa rozhodne, že jeho žiadosť nie je oprávnená, môže požiadať o odvolanie. Právnu pomoc ponúkajú čakateľom mimovládne organizácie.

Kde sú žiadatelia umiestnení?

Ak sa úradníci domnievajú, že žiadosť o azyl je naozaj oprávnená, každá takáto osoba bude umiestnená do SPRAR (Ochranný systém pre žiadateľov o azyl a utečencov). V prípade, že SPRAR bude už preplnený, druhým miestom pre dočasné bývanie je CARA (Ubytovanie pre žiadateľov o azyl), kde zostávajú čakať pokiaľ sa ich prípad nedorieši. Taliansko platí denne spoločnosti CARA na jednu osobu 34,60 eur.

Úspešnosť žiadostí

Viac ako 430 000 žiadostí o azyl bolo v roku 2013 v Európskej únii predložených pred poverené orgány. Približne jedna tretina bola vybavená kladne, čo je cca 143 000 ľudí. Väčšina migrantov našla svoj nový domov v Nemecku (viac ako 120 000), ďalej vo Francúzsku (viac ako 60 000), Švédsku, Veľkej Británii, Taliansku, Belgicku, Maďarsku, Rakúsku, Holandsku a Poľsku.

Rastúci počet migrantov

Viac ako 219 000 migrantov sa v roku 2014 dostalo zo severnej Afriky do Európy cez Stredozemné more. V porovnaní s rokom 2013 sa ich počet zvýšil až o 265 percent ( vtedy to bolo 60 000).

Do dnešných dní v roku 2015 je známych 31 500 jednotlivcov, ktorí sa týmto spôsobom dostali do Európy. V porovnaní s celoročnými štatistikami v roku 2009, 2010 a 2012, ich doterajšie oficiálne štatistiky už teraz prevýšili, a to neprešiel ešte ani polrok. Nehovoriac o stovkách prípadov o ktorých sa oficiálne nevie.

Postskriptum

Uvidíme, ako si Európa dokáže poradiť s enormným prívalom migrantov počas nasledujúcich mesiacov. Očakáva sa, že ich počet bude naozaj výrazne vyšší v porovnaní s ostatnými rokmi. Zdá sa, že domácich nemá vo svojej rodnej krajine naozaj čo držať. Veď aj v populárnych senegalských piesňach - migrantov nazývajú modernými hrdinami, ktorí riskujú všetko, aby mali lepší život …

Súčasný odhad hovorí až o 500 000 čakateľoch na území Líbye. S krajším počasím a pokojnejším morom bude ich odhodlanosť neustále stúpať a problémy Talianska sa budú neustále stupňovať. Hoci Taliani už viackrát žiadali Európsku úniu o pomoc, dostatočnej podpory a pomoci v riešení čoraz zložitejšej otázky prisťahovalectva sa doteraz nedočkali…

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.


Už ste čítali?