Tresty smrti rozdelili štáty USA. Ako ich vnímajú vysokoškoláci na Slovensku?

Autor: Jozef Šovec | 9.6.2015 o 19:17 | (upravené 9.6.2015 o 19:40) Karma článku: 3,07 | Prečítané:  1138x

Ustupuje v USA trend smrteľných trestov, alebo práve naopak, nedostatok farmaceutických produktov potrebných pre smrteľné injekcie je iba živnou pôdou pre vznik nových spôsobov popravy? Ako vnímajú trest smrti vysokoškoláci?

 „Chýbajú mi hviezdy. Nevidel som ich už roky. Chýba mi dážď. Chýba mi jedlo. Cnie sa mi po všetkých týchto veciach. Ale čo mi chýba najviac, a čo ma zároveň aj najviac desí je jazva, ktorú so sebou budem nosiť neustále. Pocit, že sa so mnou už nikdy nebude zaobchádzať ako s ľudskou bytosťou“ - Damien Echols, muž odsúdený na trest smrti v roku 1993. V roku 2011 sa dostal na slobodu z dôvodu nedostatku dôkazov. Vo väzení strávil 18 neoprávnených rokov. 

Rozhodnutie, plánovanie, streľba. Nenávratný moment. Slzy a smútok pozostalých. Na strane páchateľa prinajlepšom aspoň výčitky svedomia. Súdny proces. Verdikt. Neopísateľný pocit. Presný dátum vlastnej smrti. Posledné týždne, dni. Posledné slová a…

A možno iba nespravodlivá a hlúpa súhra okolností. Možno raz skutočné fakty vyplávajú na povrch. Ale čo ak bude už neskoro?

Metódy vykonávania legálnych popráv v USA

V súčasnosti možno vykonávať tresty smrti v Spojených štátoch amerických piatimi rôznymi spôsobmi: smrteľná injekcia, poprava spôsobená elektrinou, plynová komora, obesenie, popravčia čata (najmenej využívaný spôsob popravy, iba v dvoch štátoch) – Oklahoma (iba v prípade, ak primárna metóda - smrteľná injekcia, nemôže byť podaná zo zvláštnych dôvodov) a Utah (oficiálne zrušená v roku 2004, možnosť výberu medzi injekciou a popravčou čatou iba pre väzňov, odsúdených pred rokom 2004, kedy bola metóda ešte povolená). Čatu tvorí zväčša päť strelcov. Jeden, alebo viacerí zo strelcov, majú nevedomky v zbrani iba slepé náboje. Toto opatrenie ich chráni pred pocitom, že popravu vykonali práve oni.

Sú tresty smrti v USA na ústupe?

Odkedy začali európske farmaceutické spoločnosti odmietať predaj liekov potrebných pre smrteľné injekcie, trend neľútostných trestov smrti začal v USA údajne postupne ustupovať. Podľa amerického Informačného centra trestov smrti je pravdepodobné, že počas nasledujúcich dvadsiatich rokov, tresty smrti z USA úplne vymiznú. Jedným z posledných štátov, po novom odmietajúcich „death penatly,“ je aj Nebraska. Stredoamerický štát, sa tak stal v poradí 19. štátom a zároveň 7. štátom od roku 2007, ktorý urobil takéto zásadné rozhodnutie. Hlasovanie v prospech zrušenia trestu, ovplyvnilo podľa kompetentných okrem morálnych dôvodov aj čoraz zložitejšie získavanie potrebných farmaceutických produktov či možné justičné omyly. Trest smrti nahradilo doživotie.

Nové metódy nahrádzajú staré

Nie každý štát sa však svojej myšlienky a tradície - smrteľnej popravy vykonávanej injekciou dokáže úplne vzdať. Napríklad Oklahoma, používajúca na popravu primárne zmes látok obsiahnutých v injekciách, sa najnovšie v dôsledku nedostatku farmaceutických zmesí rozhodla využívať metódu vdychovania plynného dusíka, ktorý postupne úplne nahrádza kyslík zločinca. Výsledkom je strata vedomia a následná smrť. Takýto spôsob usmrtenia sa dá podľa zástancov považovať za veľmi humánny a bezbolestný. Kritici ho zasa odsudzujú kvôli jeho neoverenosti. Spôsob vykonávania popravy, sa tak stal v Oklahome predmetom polemiky.

Nie každá poprava vychádza podľa predstáv

Nie všetky popravy ale v praxi fungujú vždy tak, ako by mali. Napríklad minulý rok verejnosťou otriasol prípad Claytona Locketta, ktorého smrteľná injekcia obsahujúca nové látky, dostala vraha 19-ročného dievčaťa na druhý svet až po 40 minútach. Sprievodným javom bola neuveriteľná bolesť a kŕče, zavŕšené srdcovým infarktom.

Krajiny sveta, kde sa popravy vykonávajú

Trest smrti je podľa Informačného centra trestov smrti v súčasnosti povolený v 58 krajinách sveta. Samozrejme, v niektorých štátoch sa vykonávajú aj nelegálne popravy bez evidencie a akýchkoľvek štatistík. Bielorusko je jedinou krajinou Európy, kde je hrdelný trest povolený. V Spojených štátoch amerických je najtvrdší trest povolený v 31 krajinách. Najčastejšie sa praktizuje v Texase.

Čo si o popravách myslia Slováci?

Prieskum bol vykonaný na vzorke 300 ľudí v službe Google Formuláre v dňoch 8. a 9. júna 2015. Prieskum zahŕňal predovšetkým vysokoškolských študentov, respektíve vzorku vo veku od 18-26 rokov. Dá sa preto predpokladať, že dosiahnuté výsledky sa stotožňujú práve s touto vzdelanostnou a vekovou skupinou a názory iných vekových či vzdelanostných skupín sa môžu odlišovať.

Otázka: Aký je váš postoj k trestu smrti?

Možné odpovede:

1. Súhlasím s trestom smrti v prípade, ak sú voči zločincovi predložené naozaj nevyvrátiteľné dôkazy

2. Súhlasím s trestom smrti v prípade, ak sú voči zločincovi predložené naozaj nevyvrátiteľné dôkazy – avšak nesúhlasím so všetkými dostupnými spôsobmi usmrtenia

3. Nesúhlasím s trestom smrti – súhlasím s doživotným trestom

4. Neviem zaujať jasné stanovisko

Ak by sme chceli z výsledkov profilovať väčšinové stanovisko týkajúce sa striktného a vyhraneného názoru hlasujúcej vzorky, či s trestami smrti väčšina súhlasí alebo nie, dospeli by sme k názoru, že vzorka 300 ľudí sa rozdelila takpovediac na dva tábory.

Výsledky

1. Počtom 139 (46,3%) hlasujúcich nesúhlasí s trestom smrti. Táto skupina by ho radšej nahradila doživotným trestom.

2. 142 (47,4%) respondentov z počtu 300 ľudí v podstate súhlasí s trestom smrti. Dôležité je však si uvedomiť, že táto skupina sa v podstate delí na:

   a) Tí, ktorí s trestom smrti súhlasia – 86 (28,7%) z celkového počtu 300 respondentov

   b) Tí, ktorí s trestom smrti súhlasia – avšak nie so všetkými dostupnými spôsobmi usmrtenia  - 56 (18,7%) z celkového počtu 300 respondetov

3. 19 (6,3%) respondentov nevie zaujať jasné stanovisko.

Viacerí respondenti sa vyjadrili, že možnosť hrdelného trestu, by podľa ich názoru závisela predovšetkým na závažnosti a rozsahu trestného činu vykonaného páchateľom a spôsobu, akým bol prevedený.

Záver

Získané výsledky dokazujú, že názory vysokoškolákov, ako aj hlasujúcej vzorky, sa delia približne k pomeru 1:1 (áno za trest smrti – nie za trest smrti).  Slovenskí vysokoškoláci preto nemajú jednotný a väčšinový názor na možnosť využívania trestov smrti.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Plavčan oznámil abdikáciu, z tlačovky opäť ušiel

Plavčan odstúpil z postu ministra deň po výzve Roberta Fica.

DOMOV

Tak to už nie, Béla, odkazuje Bugárovi Paška z SNS

Pašku hnevá, že ombudsmanka podporila Dúhový pochod.


Už ste čítali?